חיפוש עבודה הינו תהליך לא פשוט, ולעיתים הדברים הקטנים עושים את ההבדל. מספר נקודות חשובות להצלחה במציאת עבודה

1. אנחנו רוצים שתהיו כנים: יותר מדי מועמדים לעבודה באים לריאיון כאילו מטרתם היחידה היא לזכות בעבודה, ובכך הם מפספסים את העובדה שהם עשויים לזכות בתפקיד הלא נכון. ריאיון עבודה דומה לדייט. כלומר צריך להיות כנים לגבי המעלות והחסרונות שלכם ולאפשר למנהל כוח האדם לראות את האופי האמיתי שלכם, כך שיוכל לקבל החלטה מושכלת לגבי יכולתם להצליח במשרה המדוברת.

2. אנחנו שמים לב לפרטים הקטנים: לעיתים קרובות המועמדים מתנהגים כאילו רק חוזים "רשמיים", כגון ראיונות או קורות החיים חשובים בתהליך ההעסקה, וכך לקורות חיים רהוטים ומרשימים מתווסף אימייל בשגיאות כתיב. או שהם מתנהגים בנימוס ואדיבות למראיין ובגסות למזכירה שלו. מנהלים רבים בודקים באיזו מהירות משיב מועמד לבקשה להציג המלצות, או אפילו באיזו מהירות הם מחזירים שיחות טלפון.

3. אנחנו רוצים שתשאלו שאלות: כשהמראיין שואל את המועמד אם יש לו שאלות, במקרים רבים התשובה היא לא. אולם למעשה הוא רוצה לראות שהמועמד מתעניין בפרטי המשרה, המחלקה, אפשרויות הקידום ותרבות הארגון. כשלא שואלים שום שאלה נתפסים כאילו לא מעוניינים במשרה או כאילו לא הקדשתם לכך מספיק תשומת לב.

4. אנחנו מקווים לראות התלהבות: לרוב, מחפשי העבודה חוששים מדי מלהיראות נואשים. אבל הבעת עניין בעבודה או בירור לגבי מהירות התהליך אינה מפגינה נואשות. אולם, ההתלהבות הינה מוגזמת כשמתקשרים לברר מה קורה יותר מפעם בשבוע, כשמביעים נכונות לעבוד בכל משרה ולא רק בזו שלשמה מתראיינים, או להיתפס כאילו זו האופציה היחידה שנותרה לכם.

5. אנחנו צריכים לדעת מה החולשות האמיתיות שלכם: לטעון שהחולשה העיקרית שלכם היא פרפקציוניזם ונכונות לעבוד שעות רבות תהיה מעט רחוקה מהמציאות, וזה נשמע יותר כאילו אתם מתחמקים מלענות על השאלה. מועמדים שלא מצליחים לספק הערכה מציאותית של התחומים בהם הם זקוקים לשיפור, יוצרים רושם כאילו חסרה להם מודעות עצמית, ובכל מקרה אינם מאפשרים לקיים דיון אמיתי בנוגע לפוטנציאל ההתאמה שלהם לתפקיד.

6. הריאיון בטלפון הוא לא שיחה בטלה: ריאיון בטלפון הוא ריאיון לכל דבר, ובוודאי לא שיחה בין חברים: אל תישמעו נוקשים אבל אל תשתמשו באותו טון שאיתו דיברתם אתמול בלילה עם החברה שלכם.

7. אל תבנו רק על הצעת עבודה אחת: אל תפסיקו את חיפושי העבודה, לא משנה כמה בטוחים אתם יוצאים מריאיון עבודה. דברים משתנים: מגיעים מועמדים חדשים, הגדרת התפקיד משתנה ואולי אף יקפיאו את הגיוסים. עד שלא מחזיקים חוזה ביד, רצוי להמשיך ולחפש כאילו אין שום הצעה על השולחן.

8. אל תארבו למנהלי כוח האדם: כשמחפשים עבודה, התלהבות היא מצרך חשוב. אך יש מועמדים שחוצים את הגבול ועוברים מהתלהבות לאגרסיביות מטרידה, ובכך למעשה מחסלים את הסיכויים שלהם לזכות בתפקיד. ביצוע הפעולות הבאות – אומר שעברתם את הגבול: לבדוק באופן יומי מה הסטטוס של תהליך ההעסקה שלכם, להתקשר שוב ושוב ולנתק כשהשיחה עוברת למענה הקולי, להתקשר למספר מנהלים באותה חברה.

9. אל תקדימו מדי לראיון עבודה: מראיינים רבים אינם מעריכים זאת כשמועמדים מקדימים ביותר מחמש או עשר דקות לראיון, מכיוון שהם מרגישים מחויבים להפסיק כל מה שהם עושים כדי להתחיל בראיון, ואילו אחרים מרגישים לא נעים לתת לאדם לחכות בחדר ההמתנה למשך זמן רב מדי. נסו להגיע כחמש דקות לפני הזמן, אבל לא יותר מזה.

10. קורות החיים צריכים לענות על שאלה אחת מרכזית: מרבית קורות החיים שנשלחים מציגים שורה של תיאורי משרות, וכוללים רשימת חובות ותחומי אחריות בכל משרה שבה החזיק המועמד. אולם קורות החיים הבולטים ביותר הם אלה שבכל תפקיד עונים על שאלה אחת מהותית: מה היו ההצלחות של המועמד שהופכות אותו לעובד טוב.

11. דברו בזמן הראיון, אבל שמרו על תמציתיות: בכל תהליך העסקה תמיד יש מועמד אחד שמתאים לתפקיד ומחסל את הסיכויים שלו בגלל שהוא "נואם בחסד". אותו אדם אמנם יכול להיות עובד מצטיין, הבעיה היא שדיבוריו המתמשכים מסמלים שהוא לא מקשיב למה שמתרחש סביבו, ומעלים חששות שאין ביכולתו לארגן כהלכה את מחשבותיו ולהפנים במהירות מידע נחוץ.

12. תהיו כנים, אבל אל תלכלכו על הבוס הקודם: עדיף לכם להסביר שאתם מחפשים עבודה חדשה מכיוון שאתם מעוניינים באתגרים חדשים, ומתרגשים במיוחד מההזדמנות הזו. על אף שחשוב להיות ישירים וכנים, רצוי להימנע מלומר דברים רעים על המעסיק הקודם שיצרו רושם שלילי אצל המראיין. שימו לב גם לתת דגש על התכונות והיכולות שלכם אשר הופכות אתכם למועמד מוביל למשרה, ונותנים לכם עדיפות על פני השאר. למשל, אם המשרה שמה דגש על מתן שירות בשפה הערבית, הביאו לידי ביטוי את יכולתכם בתור כוח עבודה ערבי, או דובר ערבית.

תחומי התמחות