בבואכם להתראיין לראיון עבודה יחד עם כל ההתרגשות והשמחה, יש לזכור שהנכם נמצאים מן הצד השני של אלו שמביטים בכם. כלומר, מה שאתם יודעים על עצמכם, הצד השני אינו יודע ולכל אורך הריאיון יהיה עליכם להביא בפניהם את תמצית הכישורים, התכונות והניסיון המייחדים אתכם משאר המועמדים. לכל ראיון עבודה, ואין זה משנה באיזה תחום מדובר, חשוב להגיע עם הכנה מתאימה. במדריך זה נסקור את הדגשים החשובים להתנהלות נכונה בראיון עבודה.

תכנון ממוקד 

בראיון העבודה, השתדל להיות אמיתי וכנה, והכן את עצמך מבעוד מועד כדי שתדע לאן אתה נכנס. יהיה עליך להכין "שיעורי בית"- להכיר את החברה, לשוחח עם אנשים שעובדים בה, להיכנס לאתר האינטרנט שלה ולברר על התפקיד והדרישות. כמו כן, תוכל לחשוב על תשובות לשאלות מהותיות שעשויות להישאל בראיון, כגון: במה עסקת והיכן? האם עזבת את עבודתך ומדוע? מה הם הדברים שלא אהבת במקומות העבודה, מדוע דווקא אתה עשוי להתאים לחברה? וכן הלאה.

תקשורת נכונה עם המראיין

במהלך הריאיון עשויות להיות כמה שתיקות. אין מה להילחץ מזה שלא תמיד יש לך מה לומר, זה טבעי ומובן. מותר ואף מקובל לחשוב בין התשובות. במהלך השיחה השתדל לשתף פעולה עם המראיין ככל האפשר. שמור על טון רגוע וענייני ואל תתנשא גם אם המראיין נראה צעיר מאוד וחסר ניסיון.

עניין שרוב המרואיינים לא מודעים אליו, הינו שפת הגוף במהלך ראיון עבודה. מדובר בפרט חשוב ביותר שעשוי להשפיע במידה ניכרת על הקבלה לעבודה. השתדל להקרין שפת גוף נינוחה. שמור על קשר עין עם המראיין והשתדל לצחוק, זה בריא ועושה רק טוב לצד השני (עם זאת, אל תגזים בצחוק מיותר, זה לא מוסיף לך נקודות…). במהלך השיחה, שב בצורה מכובדת. לא כדאי להתפרש על הכיסא או לשבת מכופף ומכונס. גם מי שיזיז את רגליו בחוסר נוחות, לא יראה מקצועי במיוחד.

להתמודד עם שאלות קשות

במהלך ראיון העבודה, ייתכן ותשאל שאלות שיעמידו אותך במבוכה. האתגר האמתי במהלך הריאיון הוא להתמודד עם השאלות הללו ולענות עליהן היטב. המעסיק יכול לבקש שתשתף אותו בתסכול אישי במהלך עבודתך, לשאול כיצד אתה מתמודד במצבי לחץ או לבקש ממך לתאר כמה תכונות שליליות שלך.

מצב זה עלול להלחיץ מצד אחד, אך למעשה עליך להבין שאם הגעת לשלב בו שואלים אותך שאלות קשות, אות הוא כי יצרת עניין אצל המראיין והוא שוקל ברצינות את גיוסך לתפקיד. טקטיקה ידועה של מראיינים היא שהם אינם שואלים את השאלות הקשות מיד. בראש ובראשונה הם מגבשים תמונה כוללת מהרושם הראשוני שיצרת ורק לאחר מכן שואלים את השאלות הקריטיות שיובילו אותך לשלב הבא בראיון. אם כן, כיצד עונים על שאלות קשות ומלחיצות? הכלל הוא שיש להתייחס לכל שאלה ולא להתחמק ממנה ולנסות לענות בצורה חיובית ככל הניתן. למשל, במידה ונשאלת כיצד אתה מתמודד במצבי לחץ, תוכל לענות "לעיתים עומס עבודה גורם לי להילחץ. עם הזמן למדתי ליצור סדר וארגון במשימותיי, דבר המסייע לי בהשגת היעדים". המענה צריך להיות כזה שמראה על מודעותך העצמית והתמודדותך עם מצבים משתנים.

זכור: לא תמיד תצלח את רעיון העבודה, אך זכור שכשדלת אחת נסגרת דלת שניה נפתחת.

תחומי התמחות