התקבלתם לעבודה חדשה? כך תשיגו את השכר שאתם רוצים / יעל מהודר

התקבלתם לעבודה חדשה, וכל שנותר הוא לסגור את עניין השכר לשביעות רצונכם. הנה כמה עצות, שיסייעו לכם בניהול המשא ומתן.

הגיעו מוכנים

עליכם להחליט מהו השכר שבו אתם מעוניינים, עוד לפני קיום שיחת השכר עם המעסיק החדש. התאימו את גובה השכר לניסיונכם, השכלתכם וכישוריכם, ולשכר המקובל בשוק למשרה המוצעת לכם. מומלץ לרחרח ולבדוק את רמות השכר הנהוגות בחברה. כמו כן, החליטו מהו הרף התחתון, שממנו אינכם מוכנים לרדת.

הפגינו רוגע ואורך רוח

בעת השיחה, אל תקפצו מיד לעניין השכר. ככל שתהיו סבלניים ותחכו זמן רב יותר, כך יגדל כוחכם. מועמדים ששואלים כבר בתחילת השיחה על השכר המוצע מפגינים לחץ וחוסר בגרות. בנוסף לכך, התמקדות יתרה בסוגיית השכר עשויה להדליק נורה אדומה אצל המראיין. הוא עשוי להסיק שבפניו ניצב אדם מתוסכל, שכל מה שמעניין אותו הוא גובה שכרו. לכן, כדאי להפגין סבלנות ואיפוק.

נקבו בסכום

לצד הסבלנות, יש להפגין גם החלטיות, ולנקוב בסכום מסוים. כאשר אתם מציינים טווח משכורות ולא סכום מדויק, אתם מעבירים את הכדור למגרש של המעסיק. אין סיכוי שהמעסיק יבחר בגבול העליון של הטווח שהצעתם, וסביר למדי שיטה לתחתון. הפגינו בטחון ואמונה ביכולותיכם, ונקבו בסכום מדויק שהוא גבוה יותר מהסכום שאתם רוצים.

התחשבו בגורמים הנלווים

אם השכר המוצע לכם נמוך מהסכום שבו אתם מעוניינים, אל תשברו את הכלים, וזכרו שמשא ומתן על שכר בעבודה חדשה אינו מתמצה רק בגובה השכר. אמרו למעסיק שהצעתו נמוכה ביחס ליכולותיכם, והמתינו לתגובתו. אם הוא יסכים להעלות את הצעתו, מה טוב. אם לא, בקשו לשמוע מהם התנאים הנלווים לשכר החודשי – תכניות ביטוח, הוצאות רכב, בונוסים או הטבות אחרות. יתכן שתנאים אלה טובים בהרבה ממה שחשבתם, ומפצים על הפער בין הצעת השכר לציפיותיכם, ויכול להיות שהמעסיק יהיה מוכן להתגמש בנוגע לתנאים הנלווים.

אל תיראו נואשים

שמרו על גישה חיובית. הפגנת ייאוש לא תיטיב עמכם. אל תביעו אכזבה מהצעת המעסיק, ואל תחשפו בפניו את בעיותיכם הפיננסיות. אם אינכם מרוצים מהצעת השכר, העבירו למעסיק מסר שמבחינתכם אין זה סוף העולם, שאתם מודעים היטב למעמדכם המקצועי הגבוה, ושהצעות עבודה נוספות מחכות לכם בחוץ.

אל תמהרו להסכים

משא ומתן הוא תהליך הדרגתי וממושך. אל תחתרו לסיום מהיר – אף אחד לא רודף אחריכם. היו גמישים, קשובים ונינוחים, אל תשללו על הסף את הצעת המעסיק, ואל תסיימו את התהליך באופן מיידי. הדבר נכון גם כאשר הצעת המעסיק מתקבלת על דעתכם, וגם כשאינכם מרוצים מהצעתו.

נכון יהיה לומר למעסיק שעליכם לחשוב על הצעתו, ולהמתין לתגובתו. החלטה פזיזה עלולה ליצור מצב בלתי הפיך שלא תוכלו לשנות. חשבו על ההצעה יום או יומיים, וחזרו למעסיק עם החלטתכם. בזמן זה המעסיק יחשוב גם הוא על הדברים, ויתכן שיסכים להתגמש ולשפר את הצעתו.

בקשו תיעוד בכתב לשכר המוסכם

לאחר שהסכמתם על השכר והתנאים הנלווים, הקפידו להעלות את ההצעה על הכתב. על ההצעה הכתובה לכלול את תיאור התפקיד המוצע, את ציפיות המעסיק מהעובד, ואת גובה השכר שהוסכם בין שני הצדדים. בהצלחה!

יעל מהודר היא יועצת ארגונית ובעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני בסוציולוגיה ארגונית. הדברים הכתובים במאמריה מבוססים על הניסיון ועל הידע המקצועי הרב שצברה בתהליכי ייעוץ ארגוני ופיתוח מנהלים בחברות ובארגונים שונים בתחומי ההייטק והתעשייה, ובעבור אנשים פרטיים. הדברים מיועדים להעשרת הידע בלבד, אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי אישי המתאים למידותיו של כל אדם ואדם, ואין להסתמך עליהם ככאלה.

לקשר עם יעל מהודר יש לכתוב לדוא"ל Yaelmehoudar@gmail.com. 

תחומי התמחות